'Kendime yer bulmayı başardım'

'Kendime yer bulmayı başardım'

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kanalı FB TV’nin sunucularından Dilay Kemer, hayal ettiği mesleği yapıyor. Kemer, “Yaklaşık 1.5 senelik hazırlık ve kişisel gelişimin sonunda sektörde kendime yer bulmayı başardım” dedi

'Kendime yer bulmayı başardım'

SERCAN KISMET - sercan.kismet@milliyet.com.tr

 

FB TV’de sunuculuk yapan Dilay Kemer, kariyerinde emin adımlarla ilerliyor. Sunucuyla, yer aldığı programları ve ekranda olmayı konuştuk.

Dilay Kemer kimdir?

1988 Antalya doğumluyum. Üniversite için İstanbul’a geldim, 11 senedir burada yaşıyorum. Yeditepe Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Hayallerle ve hedeflerle yaşayan, başarıyla beslenen, hafif melankolik, tipik bir oğlak kadınıyım.

Sunucu olma fikri nasıl ortaya çıktı?

2009 yılında kendime bir moda blogu açmıştım, o zamanlar bu kadar popüler değildi. İki yıl blogu hobi olarak yürüttükten sonra, bir reklam ajansında staja başladım. Her ne kadar çalıştığım ekibi ve şartlarımı sevsem de daha fazlasını yapmak istiyordum. Spikerlik-sunuculuk eğitimine başladım. Yaklaşık 1.5 senelik hazırlık sonunda İhsan Topaloğlu ve Yasir Kaya’nın şans vermesiyle, hayal ettiğim sektörde yer bulmayı başardım. İki yılı aşkın süredir de Fenerbahçe TV’de hem ana haberi hem de çeşitli programları sunuyorum.

Kadınların spor servislerinde sunucu olması dikkat çeker. Siz bu fikir için ne düşünüyorsunuz?

Tüm spor kanallarında kadın spikerler tercih ediliyor ama kadınların futbol veya basketbol programlarında moderatörlük ve hatta yorumculuk yapması hâlâ yadırganıyor. Bu ön yargıyı kıracak isimlerden olmak için de kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Futbolla aranız nasıl?

Açıkçası bu mesleği kafaya koymadan önceki halimle şimdiki arasında epey fark olduğunu söyleyebilirim. Sporu, özellikle futbolu ve basketbolu anladıkça, izledikçe o kadar keyif aldım ki bu kadar geç kaldığım için kendime kızıyorum. Kadın değil ama erkek arkadaşlarımla spor temalı sohbetler son zamanlarda çok daha keyifli hale geldi.

Sunuculukla ilgili ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

En başından beri yakın çevremden hayallerimi gerçekleştirdiğim için çok destekleyici tepkiler alıyorum. İşi bilenler ise ilk başlarda heyecan ve tecrübe eksikliğimin anlaşıldığını söylüyorlardı ancak zaman geçtikçe, “Ekrana çok yakışıyorsun” gibi yapıcı yorumlar almaya başladım. Seyircilerimiz de sağ olsunlar yayınlar sırasında ve sonrasında güzel mesajlarıyla destek oluyor.

Programlara nasıl hazırlanıyorsunuz?

Mükemmeliyetçiliğim yüzünden hazırlıklarım biraz uzun sürüyor. Haber bültenlerinin yanı sıra her salı ‘Avrupa’dan Futbol’ ve her hafta erkek basketbol takımının Euroleague maçlarının öncesinde ve sonrasında program sunuyorum. Mesaim elverdiğince hafta sonu Avrupa liglerindeki maçları takip etmeye çalışıyorum. Sporcuların, teknik direktörlerin, takımların sosyal medya hesaplarını ve haberlerini takip edip, ekranda yer aldığım her dakikanın hakkını vermeye çalışıyorum.

‘Sadece güzel olmak yeterli değil’

- Kıyafetlerinize nasıl karar veriyorsunuz?

Annem ve anneannem sağ olsun çocukluktan beri modaya ilgim var. Stüdyonun dekoru, renkleri, programın içeriği ve tabii ki kanalın kuralları çerçevesinde kendi dolabımdan kombinler hazırlıyorum.

- Ekranda güzel kadın olmalı kuralına katılıyor musunuz?

Tabii ki ben de görünümüne özen gösteren ekran yüzlerini izlemeyi tercih ederim ancak izlediğim yayından bir şey alamıyorsam, karşımda güzel bir kadının veya adamın olması belli bir süre sonra sıkar. Ekranda kalıcı olmak için görünümden daha fazlasına ihtiyacınız var.

- Aynaya baktığınızda ne hissediyorsunuz?

Daha yapacağım çok şey var, hayal etmeye ve savaşmaya devam.

- Formunuzu nasıl koruyorsunuz?

Erken uyumayı ve erken uyanmayı kısacası düzeni çok seviyorum ancak bu mesleğe ilk başladığımda gece çalıştığım dönemler çoğunluktaydı. Beslenmemi düzene oturtamamış ve biraz sıkıntı yaşamıştım ancak artık yediklerime çok özen gösteriyorum. Fırsat buldukça sahilde yürüyüş yapıyorum ve özel pilates dersi alıyorum.

- Tuttuğunuz takımın kanalında çalışmak nasıl bir duygu?

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün hem taraftarı hem de çalışanı olduğum için kendimi çok şanslı ve ayrıcalıklı hissediyorum.Ne kadar büyük bir camia olduğunu içerdeyken daha iyi anladım. Mesleğim sorulduğunda gururla cevap veriyorum.

- Oyuncu olmak gibi düşünceniz var mı?

 

Ekranda olmayı seviyorum, mutluyum. İyi yapabileceğime inandığım bir proje olursa neden olmasın?

milliyet


____________Habere Yorum Yaz_____________

Yorum yaz


Sizin Yorumunuz:

Yorum Yaz

R e k L a m