Neyi tutsa elinde kalıyor

Neyi tutsa elinde kalıyor

Nadir görülen hastalık yüzünden 19 yaşındaki kızın eklemleri kilitleniyor, herhangi bir objeyi tuttuğunda eli kilitlenip kalıyor.
 
 
 
Miyotonik distrofi hastası Louise Allen, neyi tutsa elinde kalıyor. Nadir görülen hastalık yüzünden 19 yaşındaki kızın eklemleri gün içinde aniden kilitleniyor. Genetik hastalık, genç kızın kaslarını eritip bitiriyor.
 
Daily Mail'de yayınlanan habere göre, Louise gün içinde herhangi bir şeyi tuttuğunda eli kilitleniyor. Ya da yemek yerken çenesi kilitleniyor. Eklemlerinin açılması için tek yapabileceği beklemek.
Neyi tutsa elinde kalıyor
Hastalığı 3 yıl önce başlayan Louise, "Bir şişeyi açmaya çalışırken, televizyon kumandasını tutarken bile kilitlenebiliyor. Bazen birkaç saniyede geçiyor, bazen 5 dakikayı buluyor." diye konuştu. Aynı zamanda genç kız sürekli halsiz hissediyor. Günde 17 saate kadar uyuyor. 5 dakikadan fazla ayakta durduğunda ise bacakları ağrımaya başlıyor.
Neyi tutsa elinde kalıyor
Doktorlar, şimdilik eklemlerini etkileyen hastalığın zamanla kalbini ve ciğerlerini etkileyebileceğini söyledi. Bacağındaki ağrılar ise bir gün onu tekerlekli sandalyeye mahkum edebilir. Hastalığın herhangi bir tedavisi mevcut değil ancak semptomlarını hafifletecek önlemler alınabiliyor.
Neyi tutsa elinde kalıyor


Duygu Bay / PembeNar /milliyet


____________Habere Yorum Yaz_____________

Yorum yaz


Sizin Yorumunuz:

Yorum Yaz

R e k L a m