O’da Başkanlık Sistemini İstiyor

O’da Başkanlık Sistemini İstiyor

Son bir yılda verdiğimiz şehit sayısı 800'ü aştı. Kıbrıs harekâtında 498 şehit vermiştik.
 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM’de partisinin grup toplantısında gündemi değerlendiren konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Hava kurşun gibi ağır. Ciddi sorunlarımız var. Fidan gibi çocuklarımız şehit oluyorsa en büyük o acıyı ev yaşıyor. Hepimizin bu konuda duyarlı olması lazım. Son bir yılda verdiğimiz şehit sayısı 800'ü aştı. Kıbrıs harekâtında 498 şehit vermiştik. Bu askerler güle oynaya vatan savunması için gidiyorlardı.

Annelerin şu soruyu sorması lazım. PKK'yla masayla kim oturdu? Kim bunlarla İmralı'da masaya oturduysa bu şehitlerin sorumluları onlardır. Bugünkü iktidardır. Bütün annelerin bunu kendine sorması lazım.

PKK mahkemeler kurdu ses çıkarmadılar, askerlik şubesi kurdular ses çıkarmadılar. Onun bedelini şimdi şehitlerimiz ödüyor. Analar ağlamasın bas bas bağırdılar PKK'ya en büyük yardım ve yataklığı bunlar yaptılar.

Şimdi şehitlerimiz arasında ayrım yapıyorlar. Bu inanca ve ahlaka aykırı. 15 Temmuz şehitlerine fazla, dağda şehit olana daha az para verilmemeli. O Kanun Hükmünde Kararname TBMM'ye gelecek. Düzeltmek ve

eşitlemek boynumuzun borcudur.

Sizin haklarınızı sonuna kadar arayacağız. Bu ülke için Cumhuriyet için çaba harcayanı, alın teri döken, dağlarda mücadele eden askerimizi her zaman saygıyla anacağız. Size minnet borcumuz var.

CHP ve CHP'lilere karşı provokasyonlar bundan sonra çok daha fazla olacaktır. Şehit cenazesinde benim üzerime kurşun atılması, Genel Başkan Yardımcı'mızın bu şekilde kurşunlanması, il başkanlarımızın sokak ortasında darp edilmesi... Bizim üzerimize geliyorlar. Ama demokrasi için bir bedel ödenecekse bu bedeli önce ben ödeyeceğim. Yılmadık, yılmayacağız kim olursa olsun.

Darbecileri yargılayın. Öğrencilerden, astsubaydan ne istiyorsun? Gazeteciler ne yaptı? Uçağa binip bir yeri mi bombaladı? Sorgusuz sualsiz atıyorlar. 12 Eylül'den daha ağır koşulları yaşıyoruz. Böyle bir ağır tabloyla karşı karşıyayız. 1 milyon mağdur yarattılar. Daha düne kadar onları allayıp pullayan sensin. Binali Yıldırım da duysun, bütün dünya duysun!

Bütün bu oynananlar başkanlık rejiminin fragmanları. Sayın Başbakan Binali Yıldırım başkanlık gelmezse ülke bölünür diyor. 93 yıldır tüm darbelere karşı bölünmedi. Sen Türkiye’yi bölünme noktasına getirdik diyorsun. Sen o koltukta oturamazsın. Bu ülkeyi hiçbir güç bölemeyecektir. CHP bu ülkede olduğu sürece bu ülkeyi hiçbir güç bölemeyecektir. Kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Söz, sözümüz sözdür.

Sayın Bahçeli’ye de söylüyorum. Başkanlık sistemi Türkiye’yi bölme projesidir. Başkanlık sistemini Öcalan da istiyor. 2013’te bunu hükümet yetkililerine söylüyor. Sayın Bahçeli’ye söylüyorum. Hepimizin sorumluluğu var. PKK’yla 10 dakikada barışırlar. Herkesin kandırdığı bir adam cumhurbaşkanlığı yapamaz.

siyasetinsesi.net


____________Habere Yorum Yaz_____________

Yorum yaz


Sizin Yorumunuz:

Yorum Yaz

R e k L a m